Andrychów, 4.08.2008Już od wczesnych godzin porannych grupy wiernych wędrowały na Trzonce pod Bukowskim Groniem w Beskidzie Małym, gdzie o godz.12.00 została odprawiona msza św. odpustowa koncelebrowana. Przy bardzo ładnie przystrojonej kapliczce Matki Boskiej Śnieżnej zebrało się prawie 5000 pątników (od niemowlaków aż po 80-latków). Dużo wiernych było też na wózkach inwalidzkich. Mszę św. odprawiało trzech księży. Wiele osób skorzystało z możliwości spowiedzi. Mszę św. uświetnił swoim występem pięknie śpiewający chór z Frydrychowic oraz poczet sztandarowy Oddziału zakładowego PTTK przy AZPB "ANDROPOL" S.A. w Andrychowie. Po mszy św. uczestnicy zaopatrywali się w prasę kościelną wydawaną przez parafię Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Porąbce oraz w wodę mającą uzdrowicielską moc wypływającą ze źródełka spod kapliczki (myli i przemywali oczy).Przy ścieżkach można było u "kramarzy" zaopatrzyć się w artykuły spożywcze, napoje, serki, pamiątki.

Na pobliskich polanach spotykały się całe rodziny i grona znajomych bawiąc się wesoło przy pięknej pogodzie.

Ponad 200 osób uczestniczyło w corocznym "Pikniku rodzinnym" organizowanym przez turystów z Klub Turystyki Górskiej "LIMBA" przy dzierżawionej od Nadleśnictwa Andrychów chatce, w tym roku pod hasłem "Rok Przyrody w PTTK". Był przygotowany wspaniały żurek z jajkiem i kiełbasą oraz młodymi ziemniaczkami, a ponadto można było zakupić herbatę, kawę oraz skorzystać z rozpalonego ogniska i upiec przyniesioną ze sobą kiełbasę. Zabawa i śpiewy trwały do późnych godzin popołudniowych. Można również było otrzymać:
- certyfikaty i butony Roku Szlaków Turystycznych (akcja wsparta przez Unię Europejską, a prowadzona przez ZG PTTK w Warszawie);
- wydawnictwo „Wapiennik w Inwałdzie” przekazaną przez Wydział Ochrony Środowiska UM Andrychów;
- informatory promujące gminę Andrychów otrzymane z Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą UM Andrychów.

Czynny był również punkt weryfikacyjny Górskiej Odznaki Turystycznej oraz opieki medycznej.

Duże zainteresowanie, szczególnie wśród dzieci budziły trzy konie, na których przybyli: p. Józef Brzazgacz - właściciel stajni „HUCUŁ” w Sułkowicach wraz z córką Anią oraz p. Ryszard Matejko - emerytowany nauczyciel, Przodownik Turystyki Konnej.

Obecni również byli:
- Mirosław Nowak – V-ce Starosta Wadowicki z małżonką;
- Zbigniew Mieszczak – Przewodniczący rady powiatu Wadowickiego z małżonką;
- Mateusz Kuźma - były Prezes Zarządu AZPB "ANDROPOL" S.A., członek GOPR;
- Tadeusz Fary – Prezes OSP Andrychów z małżonką.

Odpowiedzialny za organizację był kol. Kazimierz Niemczyk - prezes KTG "LIMBA".

W imieniu Zarządu Oddziału zakładowego PTTK i KTG "LIMBA" składam serdeczne podziękowania wszystkim tym ,którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania kolejnej imprezy integrującej.

Do zobaczenia na szlakach turystycznych.

Foto: Krzysztof Kowalski.

Sprawozdanie sporządził:

Tadeusz Sumper - Prezes OZ PTTK przy AZPB "ANDROPOL" S.A..